– Cocks tog tag i taktpinnen – 29–30
BK-46 – Cocks 12.4.2025 Final 1
Den första finalmatchen mellan BK-46 och Cocks från Riihimäki hade precis alla ingredienser en final skall innehålla.
Fart, dramatik, hårt försvarsspel, bra anfallsspel. Varvat med snygga mål, och en del missar också. Plus att den ene matchdomaren började må uselt i pausen, och matchdelegaten Mikael Lindroos fick hoppa in i stället. Det var orsaken till varför andra halvlek började lite senare.
Och så skadade sig Linus Sjöman och fick utgå. Allt det här plus lite till fick åskådarna på 707 på läktarna uppleva.
Det gästande laget höll för det mesta i taktpinnen och vann 29–30 (14–16) och leder 1–0 i matcher.
BK fick i veckan ett tråkigt budskap att Nico Rönnberg har problem med hälsan och hela karriären kan tyvärr vara över. Han spelar åtminstone inte i årets finalserie.
– Tyvärr är det på det viset. Och när det gäller hans hälsa tar vi inte några onödiga risker, säger tränaren Andreas Rönnberg.
Cocks startade matchen beslutsamt och BK var ovanligt tamt med fem missar i anfallsspelet och det gästande laget gick lätt till både 4–1 och 12–6 innan BK fick lite ordning på avsluteten.
Men det som egentligen sänkte BK var förstås ett tufft försvarsspel, men också ett bra anfallsspel där hemmalaget hade svårt att få någon kontroll på mittsexan Santeri Vainonpääs linjespel.
– Vårt lagspel var avgörande. Vi började med glatt humör och fortsatte ända till slutet.
Han säger att innan matchen gick snacket ut på bra försvarsspel, vilket man också hela veckan har tränat.
– Vi lyckades med det som vi hade beslutat om, och så här kommer vi att fortsätta på tisdagen, hårt och bra tempo , säger Vainionpää.
När det såg riktigt mörkt ut för BK satte tränaren Rönnberg in Ivan Roos och det var snudd på att han vände på matchen. Två snabba mål, 26–29, 27–29 tände hallen ordentligt. Men så kom det en bom, som kunde ha betytt 28–29 – och Cocks slingrade sig ur greppet.
Det hjälpte föga att Sebastian Säkkinen reducerade till 28–29 med sex sekunder kvar och BK hade bollen. Och satsade allt på en kvittering – men Cocks klarade av att hålla undan – med ett nödrop.
– Det var en svår match. Vi hade problem i första halvlek, men också med försvarsspelet i andra den halvlek, säger Ihor Skyba.
Cocks hade en lättare försvarsuppgift i och med att Nico Rönnberg var borta. Nu kunde man koncentrera sig på att hålla Miska Henriksson och Jac Karlsson under kontroll – vilket också lyckades.
BK fick inte in några bollar till linjen eller öppningar via flankerna. BK:s anfallsspel gick lite på ett ben. Och målvakterna Gergo Miklos och Vitali Shitsko var med på noterna – också på straffkasten. BK brände två sju meters kast.
– Cocks överraskade oss inte alls. Vi visste vad det kommer med. De hade ett bra flyt i början av matchen, medan vi bränner alltför många lägen. Allt för många, säger Andreas Rönnberg.
Han säger att BK måste procentuellt få ut mer av chanserna om laget skall vinna de här jämna matcherna – för fortsättningen blir garanterat lika tajt.
– Jag tror inte att vi behöver ändra så mycket i vårt spel. Det mesta handlar om att göra mål på våra chanser. Nu missade vi några straffar, och så hade våra målvakter ett par perioder där de lyckades bra. Men vi måste få jämnare räddningar under en hel match.
BK vaknade lite i slutet av första halvlek, då man kom ikapp, till 14–16 i paus. Bogdan Klepa hoppade in mellan stolparna och knep några bollar. I andra halvlek kom Mixu Heinonen in och BK kom till 25–26 – men så kom det några usla avslut och Cocks gick till 25–29.
Ny match på tisdag i Riihimäki.
Ducca Nyman