16.11.2024
Robin Karlsson, tränare för HIFK, och Jac Karlsson, speluppläggare och mittnia i BK-46, stod mot varandra i ligamatchen i handboll i Idrottshuset. Det blev oavgjort 38–38 (18–20) i brödrakampen. Och samtidigt BK:s första poängförlust för säsongen.
– Ja, jäklar. Så här kan det gå ibland. Men visst är det också säkert för många en överraskning, säger HIFK-tränaren Robin Karlsson.
– Uselt försvarsspel och usel inställning. Visst skall 38 gjorda mål räcka för seger. Jo-nej, allt lyckades för HIFK, säger Jac Karlsson.
Hemmalaget kvitterade till 38-38 riktigt i slutsekunderna. BK tog först timeout, sedan tog man ut målvakten och försökte avgöra. Men HIFK klarade av att knipa en poäng.
– Vi hade nyckeln i våra händer. Men vi lyckades inte avgöra. Idag var det en sådan här dag på jobbet. Och kanske det var bra, funderar Jac Karlsson.
– Vi fick en påminnelse om att inga träd växer till himlen. Vi kan bra glömma den här matchen. Vi alla kan se oss i spegeln och fundera över vad vi riktigt sysslade med, säger Jac Karlsson.
Robin Karlsson säger att HIFK hade en liten klen trupp på bänken då några nyckelspelare var sjuk. Men han fick hjälp från division-I-lag för att få lite bredd på bänken.
– Vi hade riktigt bra anfallsspel, och framför allt en bra inställning. Precis alla kämpade, sålde sig dyrt, säger Robin Karlsson.
HIFK:s Oskari Suopajärvi, med elva mål, var besvärligt för BK:s försvar. Och elva pytsar av en A-junior mot självaste BK är inte fy skam alls.
– Han är en välväxt A-junior, som den här gången hade bra flyt i spelet. En riktigt fin insats, säger Robin Karlsson.
I BK var Igor Skyba på verkligt bra målhumör. Tolv mål från linjen är godkänt. Han assisterades bra av Miska Henriksson (fem mål), Janne Korpimäki (fem mål), Sebastian Säkkinen (sex mål) Nico Rönnberg (sex mål).Men när BK:s försvarsspel klickade räckte fullträffarna ändå inte längre än till en poäng.
– Visst är insatsen en väckarklocka. Vi skall inte tro att det bara är att ställa in ”dojorna” på planen, och tro att poängen rullar hem. Vi måste också varje sekund jobba för dem, säger Jack Karlsson.
BK får förbereda sig för följande skede i Europacupen. Karisklubben möter först borta MSK Povazska Bystrica från Slovakien, den 23 november. Matchen börjar kl. 17.00.
Ducca Nyman